Warto wiedzieć, że kasza gryczana z roku na rok coraz bardziej zyskuje na popularności (https://www.bee.pl/9080-kasza-gryczana). Produkt nie tylko i wyłącznie wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu, ale również reguluje ciśnienie. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, jakie jest dokładnie zastosowanie kaszy gryczanej w kuchni.

Właściwości zdrowotne kaszy gryczanej

Kasza gryczana jest to przede wszystkim doskonałe źródło białka, którego omawiany produkt zawiera w swoim składzie od 10 do 16%. Ponadto warto zaznaczyć, że białko jest zdecydowanie bardziej przyswajalne w porównaniu do tego pochodzącego ze zbóż. Nie wszyscy mają świadomość, że ma zbliżoną wartość do białka roślin strączkowych.

Omawiany produkt jest dodatkowo bogaty w bardzo unikatowe aminokwasy egzogenne, przede wszystkim w lizynę, której organizm niestety nie jest w stanie wytarzać. Konieczne jest tym samym dostarczanie jej z pożywienia. Wspomniana lizyna jest niezbędna przy budowie białek. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zaledwie 100 g kaszy gryczanej jest w stanie zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na bardzo istotne aminokwasy egzogenne.

Kasza gryczana – prażona i niepalona

Osoby zainteresowane omawianym produktem mogą się obecnie zaopatrzyć w kaszę gryczaną niepaloną, a także paloną. Warto zaznaczyć, że kasza gryczana prażona będzie mniej wartościowa, gdyż jeszcze w procesie podgrzewania zginie część witamin. produkt będzie jednak miał zdecydowanie bardziej wyrazisty smak. Ponadto w zależności od tego czy ziarna są rozdrobnione można wyróżnić kaszę łamaną oraz grubą. W jaki sposób możliwe jest ich rozpoznanie? Gruba kasza prażona będzie koloru brązowego, z kolei łamana – brązowo-biała.

Jak gotować kaszę gryczaną?

Zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem jest wrzucenie perforowanej torebki foliowej z porcją omawianej kaszy gryczanej do wrzątku, a następnie poczekać od 15 do 20 minut. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że najbardziej doświadczeni smakosze będą wystrzegali się gotowania produktu razem z folią. Preferują bowiem tradycyjny sposób. Rekomendowane jest wybranie do gotowania płaskiego rondla posiadającego grube dno.

Przebrane ziarna warto wsypać do osolonego wrzątku w następujących proporcjach: dwie szklanki wody na jedną szklankę kaszy. Koniecznie trzeba doprowadzić do wrzenia. należy następnie gotować na małym ogniu pod przykryciem do momentu, w którym ziarna wchłoną wodę. Zalecane jest wtedy przeniesienie rondla w znacznie cieplejsze miejsce. Świetnym rozwiązaniem może być nagrzany piekarnik. Oczywiście kasza gryczana może być bez żadnego problemu gotowana w rosole.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez timolina - pl.freepik.com